Magento Nedir? Magento’nun Özellikleri Nelerdir?

magento nedir?

Magento Nedir?

Bu yazımızda sizlerle “Magento nedir? Magento’nun özellikleri nelerdir?” gibi Magento alt yapısını anlayabileceğiniz bir dilde anlatacağız.

Açık kaynak bir yazılım olan Magento e-ticarete başlamak isteyenler için muhteşem bir alt yapı sunuyor. Eğer Magento alt yapısı ile e-ticaret yapmaya karar verdi iseniz Magento’nun neler sunduğuna gelin birlikte göz atalım.

Magento’nun dilinin PHP olduğunu belirtelim. Tümüyle müdahale edilebilir ve geliştirilebilir bir alt yapı olduğu için bizler de müşterilerimize genelde Magento önermekteyiz. Çünkü e-ticaret sektöründe Magento alt yapısını kullanan sitelerin oranı %15’e dayanmış durumda. Birkaç yıl içinde dünyadaki e-ticaret alt yapısı kullanan sitelerin dörtte birinin Magento’ya geçeceğini söylemek yanlış olmaz.

magento nedir

Magento’nun Öne Çıkan Avantajları

Temel alt yapısı Open Source yani açık kaynak yazılım olmasından dolayı ücretsiz olsa da bazı özellikleri eklenti olarak ücretlidir. Bu eklentiler Magento MarketPlace’den satın alınabilmektedir. Bu mağaza, sadece eklentileri değil aynı zamanda envanter yönetimi ve çeşitli çalışma ortaklarınızla entegrasyon sağlayan gelişmiş eklentileri de bulundurmaktadır.

Magento Ücretsiz midir?

Biraz önce de söylediğimiz gibi Magento açık kaynak bir yazılımdır. O yüzden alt yapısı ücretsizdir. Eğer küçük bir işletme iseniz ve standart e-ticaret ihtiyaçlarınız var ise bu alt yapı ücretsiz olarak ihtiyacınızı karşılayacak demektir. Ancak biraz gelişmişini isterseniz ücretli eklentiler ve bu eklentileri uygulayabilecek bir geliştiriciye ihtiyaç duyacağınızı belirtelim.

Magento E-Commerce Nedir?

Magento ile gelişmiş bir e-ticaret alt yapısı kurmak için; Magento Enterprise & Magento Cloud Edition sürümlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sürümler büyük şirketler için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Bir işletmenin ihtiyacı olabilecek tüm e-ticaret eklentileri bu sürümlerle geliştirilebilmektedir. Tabi ki geliştirici bir ajansa ihtiyaç duyacağınızı belirtmeliyiz.

Magento’nun Öne Çıkan Özellikleri

 • Magento tamamen e-ticarete yönelik geliştirilmiş bir alt yapıdır. WordPress gibidir ancak WordPress’te sadece e-ticaret alt yapısına değil aynı zamanda çeşitli yazılım ihtiyaçlarını da karşılayabilecek sistemlere yönelik geliştirilmiştir. Fakat Magento demek e-ticaret demektir.
 • Magento’nun öne çıkan başlıca özelliklerinden birisi de birden fazla mağazanızı tek merkezden yönetebilme imkânı sunmasıdır. Standart bir e-ticaret sitesinde bulunan; ürün ekleme, kategori ekleme, arayüz tasarımı geliştirme gibi birçok özelliği barındırmaktadır
 • Magento alt yapısı site hızınızı önbellekleme özelliği ile hızlandırır.
 • Eğer küçük bir işletme iseniz ve mini bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız varsa ve ileride büyüyeceğinizi düşünüyorsanız, yani bir yazılıma ihtiyaç duymadan Magento alt yapısını ileri seviyede geliştirebilirsiniz.
 • Birden fazla e-ticaret siteniz varsa tek merkezden sitedeki ürünleri yönetebilir hatta ürünleri birbirine bağlama gibi inanılmaz iş kolaylaştırıcı özelliklere sahip olabilirsiniz.
 • Magento devasa alt yapıya sahip olduğu için şirketiniz ve ziyaretçileriniz ne kadar büyük olursa olsun teknik anlamda harika performans sunar.

magentonun özellikleri

Neden Magento?

 • Çünkü Magento sadece e-ticaret odaklanmış olan geliştirilebilir bir alt yapıdır. Ürünlerinizden ve bu ürünlerinizin müşterilerinize teslimatına kadar olan tüm süreçleri tek bir ekrandan görebilmenizi ve yönetebilmenizi sağlar.
 • Satış raporları, sipariş raporları, müşteri istatistikleri, popüler ürünler, popüler kategoriler, muhasebe entegrasyonu, kargo entegrasyonu, stok entegrasyonu gibi yüzlerce özellikle e-ticaret sitenizin panelini kendinize özel olarak geliştirebilirsiniz.
 • Tabi ki rakiplerinizin önünde yer alabilmeniz için ihtiyacınız olan SEO çalışmasına da katkı sağlayan Google dostu bir alt yapıdır. Ürün bazlı SEO, kategori bazlı SEO ve site içi tüm SEO kurallarını manuel olarak düzenleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu yönü ile size rekabet avantajı sağlar.
 • Eğer uluslararası bir ticaret yapıyorsanız Magento bu özelliği ile de sizleri desteklemektedir. Birden fazla dilli geliştirilebilir ve bu dili kullanan kullanıcılara özel coğrafi odaklanmaları optimize etme imkânı sağlar.
 • E-ticaretin olmazsa olmazlarından güvenlik noktasında da kendisini devamlı geliştiren bir alt yapıya sahiptir Magento. Zira sürekli olarak güvenlik güncellemeleri yapılmaktadır. Eğer güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu düşünürseniz Magento Market’den kolaylıkla güvenlik eklentileri satınalarak sisteminize entegre edebilmektesiniz.

Magento’nun Avantajları Nelerdir?

 • Magento’nun avantajlarına yukarıda değinmiş olsak da kısaca özetlemek gerekirse;
 • Arama motorları için uygun bir alt yapıdır.
 • İhtiyacınız olan özellikleri sizlere hazır olarak sunar.
 • Temel alt yapı ücretsizdir.
 • Geliştirilebilir olduğu için büyük şirketlerin ihtiyacına da karşılık verir.
 • Devamlı geliştirilmekte ve güncellenmektedir.
 • Yönetimi kolaydır.
Magento’nun Dezavantajları
 • Magento kullanmak isteyen küçük şirketler temel alt yapısı ihtiyaç görmektedir. Ancak biraz büyük bir işletme iseniz mutlaka bir Magento geliştiricisine ihtiyaç duyacaksınız. O yüzden ileri seviye bir teknik kabiliyete ihtiyacınız olacaktır.
 • Magento yapbozun parçaları gibidir. Bir özelliği kullanabilmeniz için Magento Market’den bu özelliği barındıran eklentiyi satınalarak sisteminizle bütünleştirmelisiniz. Yani birçok özelliği kullanmak ücretlidir.
Magento mu WooCommerce mi?

Eğer büyük veya büyümeye müsait bir şirketseniz, hedefleriniz büyük ise mutlaka tavsiye edeceğimiz ilk alt yapı Magento olur. Çünkü Magento ile yarışabilecek e-ticaret alt yapısı neredeyse yok diyebiliriz. Çünkü uzman desteği ile Magento ile e-ticarette yapamayacağınız hiçbir şey yok desek yanlış olmaz.

Biz Magento konusunda destek vermek üzere bir araya gelmiş, küresel birçok e-ticaret projelerinde yer almış bir ekip olarak size özel Magento alt yapısı ile e-ticaret sistemleri geliştirmekten memnuniyet duyarız.

Ancak küçük bir işletme iseniz ve mini e-ticaret projeleriniz için bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız var ise sizlere WooCommerce alt yapısını tavsiye ederiz. WooCommerce alt yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizleri “WooCommerce E-Ticaret Yazılımı” başlıklı blog yazımıza davet ediyoruz.

Magento e-ticaret Sistemi hazırlatmak isterseniz Projetik.com olarak her zaman sizlerin yanınızdayız.