WordPress SEO Eklentisi Rank Math SEO

wordpress seo eklentisi rank math seo

WordPress SEO Eklentisi Rank Math SEO’nun Avantajları

WordPress bir web sitesine sahipseniz rakiplerinize nazaran bir adım öndesiniz demektir. Çünkü WordPress SEO eklentileri ile otomatize edilmiş SEO optimizelerini kullanmanız sizi hem maliyetten hem de zamandan tasarruf ettirirken rakiplerinizi geride bırakacaktır. Ayrıca WordPress alt yapısının Google dostu olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

 

En İyi WordPress SEO Eklentisi

Bugün sizlerle markanızı WordPress SEO eklentisi Rank Math SEO ile Google’da nasıl üst sıralara taşıyabileceğinizi paylaşacağız.

 

Rank Math SEO Eklentisi Nedir?

Kendisine en yakın rakipleri olan Yoast SEO ve All in One SEO Pack eklentilerine fark atan Rank Math SEO eklentisi ücretsiz özellikleri ile sitenizi üst sıralara taşıyor. Kısa bir süre öncesine dek rakiplerinin gerisinde olan fakat 2021 yılı son güncellemeler ile rakiplerinin ortak özelliklerini bir araya getirerek SEO optimizeleri konusunda bizlere harika özellikler sunuyor.

Yoast SEO ve All in One SEO eklentilerini deneyimledik ancak Rank Math’in bu yıl yaptığı geliştirmelerden dolayı Rank Math SEO eklentisini o yüzden birinci sıraya alıyoruz.

Rank Math SEO eklentisi ile yayınlamak istediğiniz içeriğin tüm SEO optimizelerini aynı sayfadan gerçekleştirebiliyorsunuz. Temel SEO kriterlerine hakimseniz eklenti sizin içeriğinizdeki SEO eksiklerini gösteriyor ve eksiklerini nasıl giderebileceğinizi açıkça belirtiyor.

Eğer hali hazırda farklı bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, kurulum esnasında daha önce kullandığınız eklentide yer alan verileri de Rank Math eklentisine aktarabiliyor. Bu yönüyle de oldukça verimli ve iş kolaylaştırıcı.

 

Rank Math SEO Eklentisinin Özellikleri Nelerdir?

Öne çıkan özellikleri listeleyelim. Bu özelliklere ek olarak daha teknik fırsatların da sunulduğunu eklemeden geçmeyelim.

wordpress seo eklentisi rank math seo

Title, Description ve İçeriğin Anahtar Kelime Optimizesi

İçeriğinizi; başlığı, açıklaması ve içerik başlıklarının SEO uyumlu yapmanızı sağlayacak yönlendirmelerde bulunur. Yani içeriğinizin hangi aramalarda öne çıkmasını istiyorsanız o odak anahtar kelimeye göre içeriği yapılandırmanızı sağlar.

 

Open Graph Düzenlemeleri

Open Graph düzenleme özelliği sayesinde sosyal medya mecralarında içeriğin paylaşılması durumunda nasıl görüneceğini ve sosyal medya mecralarının algoritmasına uygun olarak düzenlemenizi sağlar.

 

SEO Eksiklerini Raporlama

İçeriğinizi neredeyse 40 farklı şekilde değerlendirir ve içeriği eklerken bu faktörleri eklemenizi, düzenlemenize olanak tanır. Gözden kaçırdığınız veya bilmediğiniz bir SEO optimizesi varsa da her içerikte bu eksikleri sizler için analiz eder ve düzenlemenizi sağlar.

 

Fotoğraf ve Resim; Görsel SEO Optimizesi

İçeriğinizde kullandığınız fotoğraf ve resimlerin SEO optimizelerini nasıl yapmanız gerektiği hususunda sizi yönlendirir. Bu sayede Google görsel aramalarda web sitenizi öne çıkarır.

 

Google Search Console Entegrasyonu

Sitenizi Google’a okutmak ve sitenizin SEO eksiklerini görebilmek için olmazsa olmazımız Google Search Console ile de entegredir. Eklenti sayesinde sitenizin panelinden Search Console’u ziyaret etmeden entegre edebilir ve Search Console raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

 

Otomatik XML Haritası Oluşturma

Teknik bir yükten kurtaran bu özellikle sitenizin XML haritasını Rank Math SEO sizin için çıkartır ve Search Console entegrasyonu sonrasında otomatik olarak Google’a gönderir. Bu harita sayesinde sitenizdeki linkleri analiz etme ve eksiklerinizi giderme fırsatına da sahip olmuş olursunuz.

 

404 Monitoring ve 301, 302 yönlendirmeleri

Hatalı sayfaları size raporlarken aynı zamanda bu sayfaları farklı içeriklere yönlendirmenizi sağlayan 301 ve 302 yönlendirmeleri gibi özelliklere sahiptir.

 

Linkler ve Bağlantılar

Site içi linklemeleri, site içinden dışarıya verilen linklemelerin yapısını, site dışında sitenize gelen backlinklerin izinleri ve düzenlemeleri gibi kapsamlı emirler oluşturmanızı sağlar. Bu sayede her içerikte ve her alınan backlinkten zarar görmenizin de önüne geçmenizi sağlar.

 

Çok Dilli SEO – Multi Language SEO

Multi Language yani çok dilli WordPress bir web siteniz varsa bu özelliği ile de harika bir eklentidir Rank Math SEO. Nasıl ki Türkçe içerikleriniz için sizleri SEO optimizeleri konusunda yönlendiriyorsa diğer dillerde ekleyecek olduğunuz içeriklerde de sizin yardımcınız.

 

Türkçe SEO Eklentisi

Eklentiyi daha rahat kullanabilmeniz için Türkçe SEO eklentilerinden birisidir. Bu sayede ayarları rahatlıkla yapabiliyorken aynı zamanda içeriklerde de SEO optimizeleri için Türkçe olarak sizi yönlendirmektedir.

 

Rank Math Eklentisi Kurma

Rank Math SEO eklentisini WordPress sitenizin panelinde sol menülerde yer alan Eklentiler – Eklenti Ekle – Eklenti Ara çubuğundan arayarak kurabilirsiniz. Kurulum sitenizin hiçbir özelliğini etkilemeyecektir. Rahatlıkla kurabilirsiniz.

 

Bonus Bilgi

Eğer bir WordPress temanız yoksa veya SEO optimizeleri iyi seviyede geliştirilmiş bir WordPress tema arıyorsanız tavsiyemiz MF Themes olacaktır. MF Theme içinde yer alan bir çok sektörel temalar ihtiyacınız olan tüm özelliklere cevap verecektir. Çoklu dil seçeneği, teknik desteği, SEO entegrasyonları, çoklu tasarım seçenekleri gibi bir çok özelliğe sahip olan MF Theme temasına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

WordPress Tema Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler” konulu yazımıza göz atın.