Themeforest Nedir? Themeforest WordPress Teması Seçmek

themeforest wordpress themes

Themeforest WordPress Tema Nedir?

Envato Market bünyesinde bulunan Theme Forest dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 500 sitesi arasında yer alıyor. Çatı markası her ne kadar Envato Market olsa da Themeforest’ın çok daha fazla ziyaret edildiğini söylemeden geçmeyelim. Zira Themeforest webmasterlar için aranıpta bulunmayan cinsten içeriklerin bulunduğu bir küresel portaldır.

Themeforest’ta başta WordPress olmak üzere, Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim imkânı sunan web sitesi alt yapıları çok uygun fiyatlara satışa sunulmuştur.

Bunlara ek olarak hazır HTML şablonları, Photoshop şablonları, e-ticaret alt yapıları ve çok kıymetli yazılım modülleri ve eklentilerinin satışı yapılmaktadır. Bu sayede Themeforest üzerinden binlerce muhteşem tema ve şablonları rahatlıkla uygun fiyata satın alabilirsiniz. Eğer bir webmaster veya iyi bir tasarımcı iseniz kendi yazılım ve tasarımlarınızı da satışa koyarak kendinize bir gelir modeli oluşturabilirsiniz.

Themeforest’ta satışa sunulan eklenti, tema ve şablonlar kod bilmenize gerek kalmadan web sitenizi oluşturmanızı sağlar. Bu konuda en çok tercih edilen alt yapı WordPress ile yazılmış sitelerdir. Yani Themeforest’tan yaptığınız işe uygun bir tema satın alarak kendi domaininizde yayına alabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için WordPress yapısına hâkim olmanız gerektiğiniz hatırlatalım. Çünkü satın aldığınız temadaki tüm özellikleri kullanmayabilirsiniz. Bu sebeple en azından temada yer alan özellikleri aktif ve pasif yapabilmeyi, siteye içerik girişi yapabilmeyi, sitenizi sunucunuza kurabilmeyi bilmeniz gerekmektedir.

Themeforest’tan nasıl tema seçerim?

Themeforest’tan tema satın almak ve web sitesi ihtiyacınızı buradan karşılamak istiyorsanız ilk atacağınız adım sektörünüze ve yaptığınız işe uygun bir tema seçmektir. Tıpkı arama motorları gibi çalışan Themeforest’ta istediğiniz iş alanındaki temalara filtreleme araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Themeforest.net adresine tıklamanız durumunda açılan sayfada sektörünüzle alakalı veya iş alanınızla alakalı bir kelime yazıp aratmanız durumunda size en uygun temalar binlerce tema arasından seçilerek listelenecektir.

wordpress kurumsal tema

Bununla da kalmayıp sektörel kategoriler kısmından sadece o kategoride yer alan temaları da demoları ile birlikte inceleyebilirsiniz.

Global hizmet verdiği için site dili İngilizcedir. İngilizce bilmeyen kullanıcılar kullanmakta zorlanabilirler ancak sektörünüzle alakalı terimleri aramayı bilmeniz ve temel İngilizce terimlere hâkim olmanız Themeforest’ı kullanabilmeniz için yeterli olacaktır. Yeterli olmayacağını düşünmeniz durumunda Google Translate eklentisini tarayıcınıza kurarak siteyi kullandığınız her an Türkçe’ye otomatik çeviri hizmeti ile temaları inceleyebilirsiniz.

WordPress Temalar

Öncelikle tavsiye ettiğimiz en uygun web sitesi alt yapısının WordPress olduğunu vurgulamak isteriz. Zira WordPress hem SEO açısından arama motorları ile daha rahat iletişim kurabiliyor hem de kullanışlılık açısından çok daha kolay bir site yönetim imkânı sunmaktadır.

Yaptığınız işe uygun temalara daha rahat ulaşabilmeniz için bazı ipuçlarını sizler için derledik.

Themeforest.net adresine giriş yaptıktan sonra hemen logonun altında yer alan ana menülerden ilk sıradaki Web Themes & Templates (Web Temaları ve Şablonlar) menüsünün alt menüleri arasında WordPress sekmesi göreceksiniz. Tıklıyoruz. Açılan yeni sayfada karşımıza hangi sektör ve iş alanı ile alakalı temaya ihtiyaç duyduğumuzu belirtmemiz için WordPress Kategorileri karşılıyor. Kategorilerden birisini seçmeniz durumunda o sektörde yer alan tüm temaların listelendiğini göreceksiniz. Arzu ederseniz doğrudan arama kutucuğundan da arama yaparak nokta atışı iş alanınızla alakalı temalara ulaşabilirsiniz.

themeforest wordpress

Themeforest’ta Tema Nasıl Seçilir?

Gelin şimdi hangi kelimelerle hangi sektördeki temaları görebilirsiniz kısaca bunları listeleyelim.

themeforest wordpress tema

 • Kişisel bloglar, dergi sitesi, magazin içerikleri sitesi veya bir moda sitesine için Blog/Magazine kelimelerini aramanızı tavsiye ederiz.
 • WordPress bir forum sitesi kurmak istiyorsanız BuddyPress şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Eğer kurumsal bir web sitesi istiyorum diyorsanız; Corporate şeklinde arama yaparak temaları inceleyebilirsiniz
 • İnovatif bir sektördeyim, müzik, fotoğraf, sanat ve resim içeriklerinin sunulduğu bir tema istiyorum diyorsanız Creative şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Yaratıcılık alanında fotoğraf, resim, müzik, proje sunumları için Creative
 • Eğer rehber, listeleme gibi hizmetler veren bir tema istiyorsanız Directory veya Listing şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız varsa e-commerce şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Eğitim sektöründe iseniz Education şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Genelde Türkçede “tek sayfa” olarak ifade edilen “Landing Page” yani tek sayfada bir hizmet veya ürününüzü, yada tüm hizmetlerinizi sunmak istiyorsanız Layers WP şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Vakıf, dernek, sivil toplum örgütü, topluluk gibi kar amacı gütmeyen bir kuruluş iseniz Nonprofit şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Emlakcı iseniz veya emlak üzerine bir web sitesi kurmak istiyorsanız Real Estate şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Hizmet sektöründe iseniz veya rezervasyon ile işlemler yapan bir şirketseniz, spor salonu, kuaför, tatil köyü, masaj ve terapi merkezi gibi alanlarda bir işletmeye sahipseniz Retail şeklinde arama yapabilirsiniz. Tabi doğrudan yaptığınız işi de yazabileceğinizi de ekleyelim.
 • Bilgi, bilişim, teknoloji, donanım, ürün inceleme, yazılım ve tasarım gibi sektörlerde iseniz Technology şeklinde arama yapmalısınız.
 • Bir organizasyon şirketiniz mi var? Özellikle partiler, düğünler gibi organizasyonlar için Wedding şeklinde arama yapmalısınız.
 • Eğer yaptığınız işi bir kategoriye sokamıyorsanız Miscellaneous şeklinde veya doğrudan işinizle alakalı bir anahtar kelime yazabilirsiniz.

Aramanız sonucunda karşınıza çıkan yüzlerce tema arasından istediğinizin demolarını inleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Aramalarınızı alt alta ya da ızgara görünümünde listeletebilirsiniz. Listenizi en çok satan, en popüler, ucuzdan pahalıya, temanın son güncellenme tarihi, çok dil fonksiyonu varlığı, hangi eklentileri barındırdığı, mobil ve tablet uyumlu olup olmadığı gibi çok dayıda kriterlerle listelemenizi daraltmanızda mümkündür.

Themeforest’ta temaların demolarını nasıl görebilirsiniz?

Size ve işinize uygun temalar arasından tek tek incelemeye başladınız mı?

themeforest wordpress themes

Tema detaya gitmek için incelemek istediğimiz temanın sağ alt köşesinde yer alan “Preview” butonuna tıklıyoruz ve temanın demosunu tüm detayları ile inceleyebiliyorsunuz.

Demoda yer alan özellikler, kısımlar, sekmeler, sayfalar, resimler, yazılar gibi tüm alanları kaldırabilir, ekleyebilir veya istediğiniz gibi sıralamalarını değiştirebileceğinizi unutmamalısınız.

Projetik Dijital Hizmetler olarak Themeforest.net ‘te şirketimizin yazdığı, geliştirdiği ve geliştirdiği temalarımıza göz atmak ister misiniz? Hem de teknik destek garantisi ile. WordPress temalarımıza göz atın. Tıklayın

Eğer sizin adınıza bir WordPress tema seçmemizi, temayı hostinginize kurmamızı, site dilini istediğiniz dilde tasarlayarak hizmet ve ürünlerinizin girişlerini yapmamızı ister misiniz? O halde bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sitenizin işlerini bize bırakın siz sahadaki çalışmalarınıza yoğunlaşın!

Theme Forest’tan Nasıl Tema Satın Alınır?” sorusunu bir sonraki blog yazımızdan okuyabilirsiniz.