E-Ticaret’in Geleceği 3D Modelleme Nedir?

3d modelleme ajansi

3D Nedir?, 3D ve 2D Arasındaki Farklar Nelerdir?, e-Ticaret ve 3D, 3 Boyutlu Ürün Tasarlama Nedir?, 3 Boyutlu Ürün Ne Demektir, 3 Boyutlu Modellemeler Nasıl ve Neden Yapılmaktadır? 3D Modelleme Nedir?

gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını Projetik 3D Modelleme Ajansı olarak sizler için yanıtladık.

3D Ne Anlama Gelir?

3D’nin açılımı İngilizce’de “3 Dimensional” yani “3 Boyutlu” manasına gelmektedir.

3D Modelleme Nedir?

3D modelleme kısaca; gözle gördüğümüz nesnelerin dijital ortamda derinliğe sahip bir şekilde oluşturulmasına denir. Türkçe’de 3D Modelleme olarak ifade edilmektedir.

Üç boyutlu modelleme, bir nesnenin herhangi bir yüzeyinin özel bir yazılım aracılığıyla üç boyutlu matematiksel suretini oluşturma sürecidir.

matrix 4

E-Ticarette 3D Dönemi

Unutulmamalı ki ürün tanıtımında müşterinin aklında kalacak kaliteli bir görsel ürün bilgilendirmesinde büyük rol oymakta ve satışları büyük ölçüde arttırmaktadır.

Şu an e-Ticaret sektöründe kullanılan tüm görsellerin 2D olduğunu hatırlatmak isteriz. Çünkü çekilen tüm ürün veya hizmet fotoğrafları, teknik olarak birer fotoğraf olduğu için 2 boyutludur diyebiliriz.

3D modellemenin avantajlarından birisi ise; aklınıza gelebilecek her türlü ürüne ve sektöre uyarlanabilmesidir.

Neden 3D Kullanmalısınız?

Müşteriler satın alacağı ürünü deneyimlemek ister. Müşterinin ihtiyacı olan ürün görselini tüm detayları ile incelemesi ve detayları görmesi ikna konusunda oldukça etkilidir. Çünkü 3D modelleme ile çizilen ürünler ürünleri tıpkı elinizdeymiş gibi incelemenize olanak tanır. Bir fotoğraftan çok daha ötedir.

Bu sayede müşteriniz; ürünün kalitesi, dokusu, boyu, boyutu, tasarım detayları, renkleri ve derinlikleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaktır. Ürünlerinizi gerçeğe en yakın şekilde müşterilerinize sunmak sizin de kulağınıza hoş gelmiyor mu?

3D dünyasının kapısını aralayın! Ürünlerinizi 3D modelleyerek satışlarınızı artırın! E-ticaret’te fark yaratın! Rakiplerinizden farklı olun! En iyisi olun!

3D ve 2D Arasındaki Fark

2D görsellerde sadece x ve y eksenleri mevcutken, 3D ise; 3 Boyutlu çizim elle ya da bilgisayar ortamında 3D çizim programları yardımı ile x, y, z koordinatları olan nesneler çizilmesine verilen isimdir. Yani eni, boyu ve derinliği olan her şey üç boyutludur.

Yani; Eni, boyu ve derinliği olan çizimler 3 boyutlu çizim diye adlandırılır ve bu işe modelleme denilmektedir.

matrix 2

2D Modelleme Nedir?

2D çizimler de ise sadece en ve boy vardır.

Yapılan bu modellemeler ile sanal bir ortam oluşturulur ve kullanıcılar ilgili ürün modelini tüm detay ve derinlikleri ile hareket ettirerek inceleyebilirler.

Bir örnekle anlatmak gerekirse Cin Ali çizimi 2 boyutlu iken, Cin Ali’nin ete kemiğe bürünmüş hali 3 boyutludur.

Bir araba üç boyutludur. Uzunluk, genişlik ve yüksekliğe sahiptir; bununla birlikte, bir arabanın fotoğrafı ya da bir arabanın çizimi sadece iki boyuta sahiptir. Fotoğraf veya çizimde, yalnızca uzunluk ve yüksekliği görebilir ve ölçebilir, oysa derinlik veya genişlik ayırt edilemez.

3D ve 2D Örnekleri

2D ve 3D arasındaki farkı daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda yer alan 2 boyutlu mimari plan ile 3 boyutlu mimari plan resimlerine bakabilirsiniz.

3d 2d
Çalıştığımız diğer 3D modellemeleri de şuraya tıklayarak aradaki farkları daha rahat görebilirsiniz.
Anasayfada yer alan çalışmalarımıdan da anlaşılacağı üzere; birisi çizgisel iken diğeri en boy ve derinlik içermektedir.

Hizmet veya Ürünlerinizi 3D Modelleme Yaptırmak için Ne Gerekiyor?

Yaptırmak istediğiniz ürünün SolidWorks veya DWG dosyası elinizde mevcutsa bunlardan birini talep etmekteyiz. Elinizde bu dosyalar bulunmuyorsa teknik resmi var onu veya ürünün fotoğrafını çekip ölçülerini belirtmenizde yeterli olacaktır. Ürünün karmaşık bir yapısı bulunuyorsa ( Fotoğraf makinası, Saat, Yüzük vs. ) Bu gibi ürünlerin bir örneğini bize göndermenizi talep ediyoruz.

Özetle;
-Ürün DWG ( Plan ) Dosyası
-Ürün ufak ve karmaşık bir yapısı varsa ürünün kendisi
-Teknik çizimi veya ürünün ölçülendirilmiş fotoğrafını

3D Modelleme Fiyatlandırması Nasıl Yapılıyor?

Modellenecek ürünün yapısına göre değişiklik sağlamakta. Fiyatlandırma ürünün yapısına göre yapılır. Hizmet süresi ile doğru orantılıdır.

3D Modellemede işin kalitesine göre fiyatlandırma değişiyor mu?

Elbette. Gerçekçi bir görüntü ile yapay bir görüntü arasında nasıl bir fark varsa fiyatlandırması arasında da bu şekilde bir fark bulunuyor. Bu müşterilerin talebine göre değişmekte. Bazı müşteriler sadece ürünün yapısını görmek istemektedir. Aşırı gerçekçi görüntü elde etmek istemiyor. Bu görüntüleri genelde ön sunum için kullanmaktalar. Buna göre de ürünün fiyatlandırması harcanan emeğe göre değerlendiriliyor.

Eğer siz de ürün ve hizmetlerinizi 3D modelleme ile müşterilerinize sunmak ve sektörünüzdeki rakiplerinizin önünde yer almak istiyorsanız matrix.projetik.com adresimizden 3D modelleme çalışmalarımızı görebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.